Поврзете се со нас

Италија

Мурињо ја закачи ѕвездата на Лацио: Тој може да биде добар пливач

Објавено

на

Foto:twitter.com/OfficialASRoma

Големото римско дерби меѓу Лацио и Рома заврши без победник и без голови, резултат од кој не можат да бидат задоволни двете еекипи со оглед на тоа што тој бод не им овозможи да напредуваат, мрднат на прволигашката табела кон самиот врв, Топ 4 пласманот.

„Волчицата“ е седма, лацијалите десетти на табелата по 12. кола што значи дека двата клуба ќе мора да заиграат далеку подобро во продолжението од сезоната ако сакаат да ја остварат основаната цел, пласман во Лигата на шампионите во наредната сезона.

Стратезите Жозе Мурињо и Маурицио Сари имаа интересни изјави по натпреварот, а Жозе не би бил Жозе ако не се закачи со некого, па така јавно го прозва ветеранот во редовите на противникот Педро со кого има работено во минатото.

-Педро е фантастичен играч. Ама тој може да биде и пливач поради начинот на кој нурка во базенот е фантастичен, истакна Мурињо алудирајчи на тоа дека офанзивецот глуми на теренот.

Првата средба за Рома по репрезентативната пауза е против Удинезе, додека Лацио има гостување во Салерно кај Салернитана.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни