Поврзете се со нас

Англија

Мудрик поставил рекорд на дебито во Премиер лигата (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/ChelseaFC

Михаило Мудрик ги воодушеви експертите и легендите во Премиер лигата со своето деби во дресот на Челси, за кое денеска пристигна дополнителна информација поврзана за најскапото зимско засилување.

Лондонскиот клуб реши да издвои 100 милиони евра за ангажманот на технички поткованиот фудбалер кој брилјираше во Шахтјор, а покрај добрите потези кои ги прикажа на „Енфилд“, дербито ќе се памети и по рекородот кој го поставил оваа сезона.

Уште на првиот меч во Англија, Мудрик покажал дека е најбрз играч во англискиот фудбал, бидејќи достигнал брзина која го носи на првото место на оваа листа.

Педантните аналитичари и статистичари денеска ја открија брзината која ја достигнал Мудрик при еден спринт на „Енфилд“, односно развил брзина од 36,63 километри на час.

Со ова, украинското крило избил на врвот на листата која е секогаш интересна за фудбалските фанови, оставајќи ги зад себе Гордон, Нуњез, Халанд и Закарија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни