Поврзете се со нас

АТП

Му нема рамен во Австралија: Ѓоковиќ со доминантен настап во финалето до 18. Грен Слем титула

Објавено

на

blank

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ уште еднаш потврди дека е вистински владетел на терените во Мелбурн освојувајќи ја својата деветта титула на Австралија Опен.

Водечкиот тенисер на АТП листата немаше никакви проблеми против Русинот, Данил Медведев кого го совлада на убедлив начин со чисти 3:0 по сетови (7:5, 6:2, 6:2).

И покрај тоа што имаше доста проблеми поради здравствени причини во текот на целиот турнир во Мелбурн, Ѓоковиќ на крајот успеа да го освои деветтиот трофеј на ова натпреварување од исто толку финалиња во кои се појавил.

Со новата Грен Слем титула, Ѓоковиќ дојде до бројката од 18 освоени најпрестижни титули во светот на тенисот и се доближи на само две од лидерите Роџер Федерер и Рафаел Надал кои имаат по 20 Грен Слем трофеи.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни