Поврзете се со нас

Мото ГП

Мото викендот во Валенсија започна со страшен пад: Јапонецот Јаманака слета директно на глава (Видео)

Објавено

на

blank

Овој викенд се вози трката за Големата награда на Европа, која во случајот е добро познатата патека во Валенсија со која традиционално се затвора сезоната во Мото ГП.

Поради изменетиот распоред кој го предизвика коронавирусот, оваа година нема да биде таков случајот, но сепак возбудувањата на патеката почнаа уште на денешните петочни тренинзи, со тоа што видовме и еден застрашувачки пад.

Риусеи Јаманака доживеа навистина тежок пад на денот кога го прославува својот 19-ти роденден, па може да биде среќен што мина без никаква сериозна повреда во ситуација кога крајно незгодно прелета од својот мотоцикл.

Младиот Јапонец слета директно на глава и првите сигнали кои ги даде беа навистина загрижувачки, но потоа се прибра и даде сигнали дека е свесен.

По направените прегледи во болница е утврдено дека нема никаква повреда, па денешниот славеник утре ќе може да биде дел од квалификациите за неделната трка.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни