Поврзете се со нас

Шпанија

Мората го продолжил договорот со Атлетико

Објавено

на

Foto:twitter.com/LaLigaEN

Атлетико Мадрид и агентите на Алваро Мората брзо ги дефинирале условите за продолжување на соработката и напаѓачот сега има договор со важност до 2026 година.

„АС“ денеска објави дека веќе се потврдени најавите дека Мората има гарантирана иднина во мадридскиот клуб, односно клубот со продолжувањето на договорот навестува дека е задоволен од неговите настапи и очекува напаѓачот да остане уште неколку години.

Како што пренесува „АС“, Атлетико и тренерот Диего Симеоне се убедени дека на пазарот нема многу подобри напаѓачи од Мората и затоа не планираат да се откажат од неговите услуги.

Јувентус и Милан постојано се заинтересирани за Мората, а тоа посебно важи за составот од Торино во чии редови Шпанецот настапуваше во два периода и чиј тренер Макс Алегри посебно го цени овој фудбалер.

Во веќе завршената сезона, Мората одигра 44 натпревари и постигна 15 погодоци за Атлети, одигрувајќи 2490 минути.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни