Поврзете се со нас

АТП

Моја жали: Надал можеше да ја освои титулата во Лондон

Објавено

на

blank

Шпанскиот тениски стручњак, Карлос Моја жали што неговиот пулен Рафаел Надал не успеа да ја освои титулата на АТП завршниот турнир во Лондон.

Надал никогаш во кариерата нема триумфирано на овој турнир, но годинава му се отвори добра шанса за тоа, дојде до полуфиналето, водеше во исторо против Данил Мадведев за да потоа му дозволи на Русинот да направи пресврт и слави со 2-1 во сетови.

-Ова беше многу чудна сезона за сите. Рафа освои грен слен што значи дека без сомнение сезоната беше успешна. Останува жал за завршниот Мастерс. Мислам дека имаше шанса да се пласира во финалето и да ја освои титулата, -рече Моја кој се обиде да објасни што му фалело на Надал во пресметката со Медведев.

-Против играчи кои се најдобри на светот на таа подлога, мечот го одлучуваат два или три поени. Навикнати сме Надал да ги решава тие ситуации во негова полза, но мора да истакнеме дека неговите ривали беа на одлично ниво, -заврши тренерот на бикот од Мајорка.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни