Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Модриќ: Реал не е фаворит против Дортмунд, шансите се…

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/realmadrid

Реал Мадрид и Борусија Дортмунд ќе ги одмерат силите во финалето на „Вембли“, меч со кој ќе спуштена завесата за оваа сезона во Лигата на шампионите.

„Кралевите“ според повеќе критериуми го имаат статусот на фаворити, но со ова не се согласува ветеранот Лука Модриќ кој има голема почит кон бундеслигашот кој до тука стигна откако ја мина „групата на смртта“, па ги доби нокаут битките со ПСВ, Атлетико Мадрид и Пари Сен Жермен.

-Сите не сметаат како големи фаворити, но ние не мислиме така. Шансите се 50-50. Играме против тим кој имаше одлична сезона во Лигата на шампионите. Многу ги почитуваме, вели Лука кој се надева дека први ќе постигнат гол.

-Сакаме да поведеме ако е можно, но и претходно покажавме дека се бориме и веруваме до крај дури и кога работите не одат добро. Ние сме способни да ја свртиме ситуацијата. Важно е да се задржи тој менталитет, -подвлече Хрватот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни