Поврзете се со нас

Свет

МЛС клуб стана нов сопственик на клубот на Бабунски

Објавено

на

Фото: https://www.gcz.ch

Американскиот клуб Лос Анџелес ФЦ од вчера и официјално е сопственик на мнозинскиот пакет акции во швајцарскиот клуб Грасхопер.

Клубот во кој настапува нашиот репрезентативец Дориан Бабунски имаше многу финансиски проблеми во минатото, а досегашниот сопственик, кинеската бизнисменка Џени Ванг решила да го отстапи своето место на американската фудбалска франшиза.

Лос Анџелес веќе инвестираше во австрискиот тим Вакер, има клуб во Уругвај, младинска академија во Гамбија и соработка со Баерн Минхен, па со Грасхопер само го зголемува присуството на другите континенти. Истовремено, Грасхопер се оддалечува од соработката со Вулверхемптон чиј сопственик е Гуо Гуанчанг, инаку сопруг на Ванг.

Тимот на Бабунски во моментов е на осмото место во лигата со дванаесет екипи, иако зад себе има богата историја со 27 шампионски титули во својата земја.

Меѓу проектите кои фановите очекуваат да бидат реализирани е изградба на нов сопствен стадион, бидејќи Грасхопер во моментов дели ист стадион со градскиот ривал Цирих.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни