Поврзете се со нас

Македонија

Младите „штркчиња“ му ја донесоа првата победа на легендарниот Блажевски

Објавено

на

Откако минатата недела сериозно го испотија Работнички, младите „штркчиња“ денеска му ја донесоа првата победа на легендарниот Перо Блажевски како тренер во македонската кошаркарска елита, откако вториот тим на МЗТ Скопје оствари победа против Ангели.

Во единствениот натпревар од Првата лига кој се играше денеска, младите играчи на МЗТ покажаа сила против тимот на Ангели кој е дебитант во најсилното друштво, па ако се суди според стартот, кошаркарите на Блажевски ќе имаат што да понудат во штотуку започнатата сезона.

По првиот пораз кој го претрпе минатата седмица, Блажевски денеска се израдува на првиот триумф во новата прволигашка кампања, а притоа немаше воопшто стресни ситуации во самата завршница.

МЗТ Уни Банка победи со сигурни 90:73 во натпреварот во кој Митевски постигна 18 поени, а Рансон уфрли 17 во домашниот тим.

Кај противниците, Мендерсон беше најефикасен кај Ангели, а воедно и најдобар поентер на паркетот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни