Поврзете се со нас

Европски првенства

Младинската и кадетската репрезентација ги дознаа своите ривали на Европските првенства

Објавено

на

Како што беше најавено, ЕХФ денеска одржа ждрепка по повод двете Европски првенства за млади генерации кои ќе се одржат ова лето, па така младинската и кадетската репрезентација на Македонија ги дознаат своите ривали.

Македонската женска младинска селекција ќе биде дел од Европското првенство кое ќес ео држи во Романија од 6-ти до 16-ти јули, а среќата посака да се најде во групата Д.

Љубомир Савевски останува да работи со сите национални селекции, па така младинската ќе ја подготвува за дуели со Данска, Чешка и Црна Гора, репрезентации кои се паднаа во нашата група.

Еден месец подоцна, во август ќе се игра и кадетското Европско првенство во Црна Гора, а Македонија од четвртиот шешир доби доста незгодни противници.

Македонските кадетки ги добија за ривали Франција, Романија и Унгарија, што значи дека ќе имаат тешка задача на турнирот кој се игра од 3-ти до 13-ти август.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни