Поврзете се со нас

Свет

Митревски и Порто го добија дербито со Бенфика и дојдоа на чекор до титулата во Португалија

Објавено

на

Порто на нашиот репрезентативец Никола Митревски е на добар пат да ја освои титулата во првата лига на Португалија откако вечерва славеше во дербито над Бенфика со 32-28.

Порто до крајот има да одигра уште два натпревари, има два бода повеќе од второпласираната Бенфика која има само една задача до крајот на шампионатот што значи дека треба да се случи вистинско чудо пехарот да не заврши кај Митревски и соиграчите.

Што се однесува до вечерашниот меч, домаќините изградија предност од четири гола во првиот дел (19-15) што се покажа како пресудно затоа што второто полувреме донесе изедначена игра и резултат (13-13).

Слишковиќ со 7 гола беше прв стрелец кај Порто, Митревски пак 30 процентност на одбранети удари или 6 интеревции. Кај Бенфика се истакна Рахмел со 6 погодоци.

Порто во следното коло се соочува со Агуаш Санташ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни