Мишел Џенеке – атлетичарката која стана позната по начинот на загревање (Фото+Видео)

Misel Jeneke

Мишел Џенеке е светски позната атлетичарка на 100 метри со пречка, која до 2012 година беше анонимус, а стана позната и популарна благодарение на едно видео на кое таа се загрева танцувајќи, стана вирално на интернет. Целата ситуација се одвиваше на Светското првенство за јуниори во Барселона 2012 година и оттогаш таа е во центарот на вниманието.

Инаку, оваа атлетичарка, која доаѓа од Австралија и која постојано е ангажирана за снимање спортски реклами поради нејзината природна убавина, се подготвува за предизвиците кои се пред неа. Таа на последното големо натпреварување во Австралија, во 2016 година го освои првото место, а како најголем успех и е освоениот бронзен медал на Младинските олимписки игри 2015 година. Како младински репрезентативец на Австралија таа ги освои златните медали на 100 метри со пречки и штафетата на 4х100 метри на Младинските игри на Океанија.

 

Looking forward to state relays this weekend with the Sydney Uni crew 😊

A post shared by Michelle Jenneke (@mjenneke93) on

 

 

Facebook Коментари