Поврзете се со нас

Европски првенства

Миркуловски откри каква е неговата иднина во репрезентацијата по поразот од Данска

Објавено

на

За „Дерби“ од Унгарија,
Ристе Влахов

Македонската репрезентација по трет пат не оствари ниту една победа на едно ракометно Европско првенство, а турнирот кој го игравме во Дебрецин го завршивме со пораз од Данска која во овој момент важи за најмоќна ракометна сила во светот.

Избраниците на Кирил Лазаров денеска отворија импресивно и го изненадија фаворитот со предност од 4:0, но после тоа работите дојдоа на свое место и Данска со својот втор тим се справи со младата генерација на Македонија која на овој турнир остана без носители како капитенот, Манасков, Марковски и Стоилов кој ги пропушти последните два меча.

Филип Миркуловски и денеска беше најискусен ракометар на теренот, па иако е на залезот на кариерата, вечерва потврди дека ќе биде дел и од баражот за Светското првенство, се со јасна цел да им помогне на младите играчи.

– Игравме за наша душа вечерва, но на крајот загубивме со десет гола разлика. Ова е Данска, за мене тие се фаворит број еден на Европското првенство. Нивната втора и трета постава е добра како првата. Нема што да жалиме вечерва, овојпат загубивме од најдобриот тим.

– Вистина е дека имавме големи очекувања од ова првенство, но ни се случија доста Ковид проблеми и непосакувани повреди. Манасков, Марковски, а пред почетокот се повреди и Лазаров. Ќе беше поинаку ако тие беа дел од тимот, а потоа поради Ковид имавме проблеми и со Митревски и Стоилов. За жал, не успеавме да оствариме барем една победа. Денеска видовме дека Црна Гора е силна репрезентација, ја победија Словенија и се пласираа во следната фаза. Што се однесува до мене, ако се биде како што треба и ако ме служи здравјето, ќе бидам дел од тимот за баражот за Светското првенство. Оваа сезона е моја последна, после тоа ќе се посветам на тренерската кариера, – изјави Миркуловски.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни