Поврзете се со нас

Свет

Миркуловски доби позначајна улога, Вецлар забележа значајна победа

Објавено

на

foto:www.facebook.com/HSGWetzlar/

Екипата на Вецлар во текот на оваа седмица се раздели со тренерот Хрвоје Хорват, па нашата легенда Филип Миркуловски кој беше негов асистент доби позначајна улога и заедно со Јасмин Чамџиќ го водеа тимот на гостувањето кај Гепинген.

Токму оваа комбинација Миркуловски-Чамџиќ се покажа како добитна и Вецлар издвојува супер важен триумф (28-26) во борбата за опстанок во Бундеслигата.

Ова беше шести сезонски триумф во која најголем придонес дадоа Новак и Рубин кои дадоа по седум, односно шест гола. Нашиот Филип Кузмановски пак имаше два неуспешни обиди за гол, но запиша една асистенција.

Наредниот лигашки предвизвик за Вецлар е пресметката со Гумерзбах.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни