Поврзете се со нас

НБА

Милвоки избра: Јанис и компанија добија нов предводник кој нема нема никакво искуство како главен тренер

Објавено

на

foto:www.thecoldwire.com/

Милвоки Бакс рано ја заврши оваа сезона, поточно елиминацијата од Мајами Хит на стартот на плејофот повлече конкретен потег од клубот кој реше да се раздели со тренерот Мајк Баденхолцер.

Некогашниот тренер на Перо Антиќ беше отпуштен по пет години, па Бакси се впуштија во потрага по нов предводник по што во финалниот избор влегоа Никс Нурс, Кени Еткинсон и Ејдриан Дарнел Грифин.

Во целата постапка бил вклучен и Јанис Адетокмубо кој имал средба со сите тројца за да крајот било одлучено Грифин да биде нов предводник на „елените“. Ова за него ќе биде прва работа како главен тренер, тој од 2008 па наваму работеше како асистент во Милвоки Бакс, Чикаго Булс, Орландо Меџик, Оклахома Сити Тандер и Торонто Репторс што значи има собрано доволно искуство кое сега треба да го покаже на дело водејќи една од екипите која меѓу најдобрите на Истокот во измиантиве години.

Ејдријан како играч мина девет сезони во НБА во клубови како Бостон, Далас, Хјустон, Чикаго и Сиетл.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни