Поврзете се со нас

Македонија

Милко Ѓуровски: Требаше да се поништи целата сезона 1985/86 , па и следната кога победи Вардар

Објавено

на

Голема прашина крена во јавноста информацијата дека раководството на Црвена звезда ќе поднесе барање до ФСС да и биде доделена титулата од славната 1986 година! Актер на последниот круг од таа сезона беше Милко Ѓуровски, кој своето мислење за случајот го кажа ексклузивно за читателите на Информер.

– Не ми е јасно зошто Звезда сега ја бара титулата од 1986 година!? Вечните ривали секогаш се борат меѓу себе и водат инает наместо да негуваат здраво ривалство засновано на пријателство и меѓусебно почитување – рече Ѓуровски на почетокот на разговорот.

Легендарниот напаѓач потсети на последното коло во кое шампионот на Југославија се решаваше со гол разлика. На Звезда и требаше поубедлива победа барем од еден гол над Сараево, доколку црно-белите го победат Железничар, што и се случи.

– Нашиот натпревар во Сараево започна навреме, додека натпреварот на Партизан малку доцнеше бидејќи некои играчи се збогуваа. За другите не можам да кажам, но гарантирам дека нашиот натпревар против Сараево не беше наместен! Тогаш Сараево играше без неколку важни играчи и ние го искористивме тоа, навреме поведовме и потоа ги слушавме вестите од Белград. Кога поведовме со 4:0 престанавме да играме бидејќи сфативме дека Партизан ќе постигне голови колку што треба – потенцира Ѓуровски.

Епилогот е познат, тогашниот претседател на Фудбалскиот сојуз на Југославија, Славко Шајбер, го поништи целото коло и нареди да се одигра ново. Партизан беше единствениот кој одби повторно да излезе на теренот и загуби со 3:0 со службен резултат. Пред почетокот на следното првенство сите клубови кои беа осомничени дека учествувале во нечесни дејствија беа казнети со одземање 6 бода.

– Според мене, следната сезона во која Вардар стана шампион беше поконтроверзна затоа што повеќето други клубови ја почнаа сезоната со -6 бода поради казната. Ако нешто требаше да се направи, тогаш верувам дека најправедно би било да се поништи целата сезона 1985/86, па и следната! Сите клубови беа на некој начин виновни, имаше многу сомнителни резултати и не може точно да се докаже кој е виновен и до кој степен – искрен беше Ѓуровски.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни