Поврзете се со нас

Свет

Милер саркастично ги „пофали“ германските фанови за „турската инвазија“ на стадионот во Берлин (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/DFB_Team_EN

Германската фудбалска репрезентација го претрпе првиот пораз во ерата на Јулијан Нагелсман, а како по обичај, стануваше збор за пријателски натпревар со оглед на тоа што „панцирите“ се одлучија да ги избегнат квалификациите.

Германците темпираат форма преку тест натпревари веќе цела година наназад, во меѓувреме го променија селекторот и почнаа да работат со Нагелсман за Европското првенство на кое ќе бидат домаќини, а вчерашната слика на стадионот во Берлин не остави добра слика за фановите во оваа земја.

Атмосферата на трибините изгледаше како Турција да игра на домашен терен на германско тло, па инвазијата од Турци на трибините не му се допадна многу и на легендарниот Томас Милер кој беше саркастичен со коментарот кој го испрати по натпреварот.

Трите турски гола беа прославени како да се игра меч во Истанбул, па затоа Милер не пропушти шанса да ги „поздрави“ германските навивачи кои дозволиле билетите да завршат кој германските државјани со турско потекло.

– Сценариото не беше најдобро за нас. Игравме дома, а сакавме да им покажеме на навивачите дека навиваат за погрешниот тим и дека го покажуваат погрешното знаме. Уживавме во оваа атмосфера, – саркастично изјавил Милер пред германските новинари.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни