Поврзете се со нас

Италија

Милан не планира да попушти во преговорите со Чалханоглу

Објавено

на

Милан не планира да ја промени својата клупска стратегија и ќе му дозволи на Хакан Чалханоглу да замине како слободен агент.

Откако не успеа да се договори за останување на голманот Џанлуиџи Донарума, чиј агент инсистираше на годишна плата од 8 милиони евра, се чини дека на ист начин „росонерите“ ќе се збогуваат и со Чалханоглу.

Договорот на турскиот репрезентативец истекува летово, а Милан му понудил нов со годишна плата од 4 милиони евра, без намера да преговара за нешто повеќе.

Италијанските медиуми велат дека Милан зазел став да не попушта пред вештачките притисоци на агентите, па дури и по цена да остане без дел од најдобрите фудбалери.

За Чалханоглу се интересираа повеќе европски клубови, но нејасно е дали и тие би понудиле поголема плата, а се шпекулира дека катарски Ал-Духаил му понудил примамливи 10 милиони евра по сезона.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни