Поврзете се со нас

Балкан

Мијатовиќ за својот сакан соиграч: Повеќе спиев со него, отколку со мојата сопруга

Објавено

на

Foto:twitter.com/ChampionsLeague

Предраг Мијатовиќ е еден од најпознатите играчи од Балканот кои имаат триумфирано во шпанската Ла Лига, бидејќи после фантастичните изданија во Валенсија, Пеџа направи транссфер во Реал Мадрид и се прокламираше како вистинска ѕвезда.

Како играч кој доаѓа од старата југословенска школа, Мијатовиќ во својата кариера мина и тензичен транзициски период предизвикан од политиката, која сепак не влијаела врз неговите лични размислувања и убедувања.

Во последното обраќање за шпанските медими, Пеџа открива дека јавноста извршувала притисок за да има омраза од српските и црногорските кон хрватските фудбалери, но судбината посака еден од неговите најдобри пријатели да биде токму Хрват.

– Политиката си го направи своето, но ние играчите немавме чувство дека се случува нешто сериозно. Проблемите почнаа во 1992-ра година кога се пласиравме на Европско првенство. Хрватите не сакаа да патуваат, Србите и Црногорците сакаа. Истото важеше и за Босанците и Македонците, едни сакаа, други не.

– Јас можам да зборувам за мене, мене не ме интересираше војната. Мој најголем пријател потоа беше Давор Шукер, со него никогаш немавме разговарано за војната. Давор е насмеан човек, секогаш ведар и полн со позитивна енергија. Бевме цимери долги години и понекогаш се шегувам со мојата сопруга. Имам спиено повеќе со Шукер отколку со неа, – на шега вели Мијатовиќ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни