Поврзете се со нас

Шпанија

Мијатовиќ ја побара вината кај Зидан и го запраша зошто константно игнорира еден играч од првиот тим

Објавено

на

blank

Зинедин Зидан како тренер на Реал Мадрид одново ја прифати одговорноста и ја презема вината за лошото издание на тимот против Алавес, средба на која „кралевите“ предоцна се разбудија и на крајот не успеаја да се изборат ниту за реми.

Гостите победија со 1:2 и ја продолжија променлоивата форма на Реал Мадрид од стартот на сезоната, нешто што се истакнува како голем проблем во обидот да се одржи чекорот со водечките тимови во Ла Лига кои во моментов се Реал Сосиедад и Атлетико Мадрид кој има и натпревар помалку.

Зидан не можеше да пронајде точно објаснување за новиот значителен пад во играта по доброто издание против Интер, но за разлика од него, легендарниот Предраг Мијатовиќ нагласи дека Французинот погрешил со својата стратегија на почетокот на мечот.

– Зидан има проблеми за решавање, но се започнува со начинот на кој го подготвувате натперварот. Се знаеше дека Алавес во нападот има три силни момци, па сметам дека Лукас Васкез не смееше да го врати назад. Лукас имаше одличен натпревар против Интер како крило, а сега беше вратен на десен бек, – вели Пеџа кој не сфаќа зошто Зизу не му дава шанса на Милитао дури и во ситуација кога нема стопер и десен бек.

– Го има Милитао како опција во одбраната, навистина не знам што се случува со тоа момче. Не игра ниту како стопер, ниту како бек. Наместо него, како бек игра Лукас Васкез, а тоа особено е лоша варијатна кога во тимот е и Асенсио, играч кој не помага многу во одбрана. Лоша беше поставеноста, но бев изненаден и од Алавес кој без страв и одлучно тргна по победа, – гласи анализата на Мијатовиќ.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни