Поврзете се со нас

Европски купови

Металург и Бутел ги дознаа можните противници за првата рунда во ЛЕ

Објавено

на

blank

Пред неколку денови беше објавено дека Металург и Бутел Скопје ќе мора да минат низ процес на квалификации за да стигнат до групната фаза на Лигата на Европа за да сега од ЕХФ ги објави шеширите пред ждрепката за првото квалификациско коло.

Поради коронавирусот и сите проблеми ЕХФ ги подели епипите во три зони од по десет екипи. Металург и Бутел се најдоа првата зона и првиот шешир заедно со екипите СКА Минск, Потаиса Турда и Виктор Ставропол што значи дека за можни противници ќе ги имаат Констанца, ЦСКА Москва, унгарски Ѓунѓеш и хрватските Горица и Спачва.

Ждрепката е закажана за 28 јули во Виена.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни