Поврзете се со нас

Свет

Мекиќ втор асистент, Задар подобар од Цедевита

Објавено

на

Задар на македонскиот репрезентативец, Адем Мекиќ издвојува победа над Цедевита Јуниор од 85-67 во средбата од третото коло во плеј-офот во првата кошарскарска лига на Хрватска.

Домашниот тим имаше добра прва четвртина во која избори предност од девет поени (21-12), предност која продолжи да ја зголемува во вториот и третиот период по што стана јасно кој ќе го добие овој меч.

Дрежњак и Чампара со по 15 поени беа први стрелци, нашиот Мекиќ со пет додавања беше втор асистент во својата екипа зад споменатиот Чампања. Воедно Мекиќ уфрли девет поени со 4 скока и 1 блокада.

Кај поразените ветеранот Симон беше автор на 21 поен. Задар во наредното коло се соочува со Цибона.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни