Поврзете се со нас

НБА

Мега трејд во НБА лигата, Лилард е главна ѕвезда (ФОТО)

Објавено

на

foto: twitter.com/nypost

Еден од најдобрите плејмејкери во НБА лигата, Дејмијен Лилард по единаесет години си заминува од редовите на Портланд Трејл Блејзерс.

Лилард беше една од ретките ѕвезди која сакаше да успее во овој клуб, тука да се изгради шампионска генерација, но и покрај тоа што низ годините играше страшна кошарка не му се оствари сонот и самиот тој пројави желба да ја напушти организацијата по крајот на минатата сезона.

Се споменуваше Мајами Хит како наредна дестинација, посакуваната дестинација од него, ама ништо од таа приказна ако се официјализираа последните информации кои доаѓаат од САД. Имено сите реномирани кошаркаски медиуми, новинари информираа за мега трејд во кој учествуваат три екипи, а најголемо име е Лилард кој се сели во Милвоки Бакс што значи ќе игра заедно со Јанис Адетокумбо.

Портланд пак ќе ги добие Џру Холидеј, Деандре Ејтон, Тумани Камара и пикови на драфтот, додека пак во Феникс Санс ќе завршат Јусуф Нуркиќ, Грејсон Ален, Насир Литл и Кеон Џонсон.

Ова значи дека Бакс ќе имаат супер тим со оглед на тоа што покрај Јанис и Демијен тука е Крис Мидлтон.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни