Поврзете се со нас

АТП

Медведев за фаворитот за пехарот на Вимблдон: Тој е најдобриот играч во историјата

Објавено

на

Од 27 јуни до 10 јули се игра третиот грен слен во оваа календарска година „Вимблдон“-турнир кој важи за неофицијално светско првенство кога е во прашање.

Оваа година ќе го нема нема тој сјај, ќе недостасуваат некои играчи поради повреди, но има и такви кои принудно ќе мора да го пропуштат како што се руските и белоруските тенисери и тенисерки. Во оваа група е Данил Медведев кој нема да може да игра на терените на „Ол Ингланд Клаб“, но тоа не го спречи да даде една прогноза за тоа кој е во најдобра позиција да дојде до пехарот.

-Ѓоковиќ секогаш е фаворит. Тој ги триумфираше на последните три настапи на Вимблдон. Тој игра многу добро на трева. Ако зборуваме за најдобрите играчи во историјата на трева, би го ставил на врвот иако не ги гледав Борг и Сампрас. Од мојата генерација Федерер и Надал се најдобри. Секако Надал може да го освои турнирот, Беретини е на високо ниво. Кога сме веќе кај фаворитите тоа се Ѓоковиќ, Беретини и Надал, -порача Русинот кој во моментов е број еден на АТП листата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни