Поврзете се со нас

АТП

Медведев тргна со сигурна победа, Мари низ маратон до второто коло во Мелбурн

Објавено

на

Еден од најдобрите светски тенисер, Данил Медведев имаше одличен старт на првиот грен слем во оваа календарска годин Австралија Опен.

Човекот кој лани играше во големото финале и годинава важи можеби за топ фаворит за пехарот славеше со 3-0 над Хенри Лаксонен. На Русинот му беа потребни околу два часа за да обезбеди место во следното коло и тоа откако трите сета ги доби со 6:1, 6:4, 7:6 (3).

Ветеранот Енди Мари пак по еден маратон кој траеше четири часа издвојува победа над Николоз Басијашвили со 3-2 во сетови (6:1, 3:6, 6:4, 6:7 (5:7), 6:4).

Грузиецот двапати се враќаше во игра, но Енди го имаше последниот збор во решавачката битка каде со 6-4 закажа дуел со Јапонецот Даниел Таро.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни