Поврзете се со нас

АТП

Медведев посочи зошто Надал и Ѓоковиќ се најдобри: Тие едноставно…

Објавено

на

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ се две големи имиња, двајца асови со најмногу освеено грен слемови, асови кои тежат многу титули, рекорди, па дури и сега кога се во четвртата деценија од нивниот живот тешко е да се совладаат кога се на највисоко ниво.

Данил Медведев е еден од играчите кои во изминативе години се обидува да се наметне, постојано да биде меѓу најкавлитетните, се има соочено доста пати со Рафа и Ноле, па од свој агол кратко и јасно посочи зошто овие двајца се едноставно недопирливи, најдобри.

-Тешко е да се каже дали се работи за ментален или тениски проблем. Тие едноставно се посилни од нас. Мислам, секој од нас може да ги победи на некои натпревари. Погледнете го мојот меѓусебен скор со Новак. Го победив четири или пет пати. Но кога ќе се погледне историјата на тенисот, никој не е блиску до нив. Во однос на грен слемовите, исто така. Погледнете го големиот Пит Сампрас, има скоро пола помалку грен слемови од нив. Како им успева? Тие се едноставно најдобри, -порача Русинот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни