Поврзете се со нас

АТП

Медведев по голема борба до осумте најдобри во Мелбурн (ВИДЕО)

Објавено

на

Најдобриот руски тенисер, Данил Медведев мина уште една пречка на првиот грен слем во оваа година Австралија Опен.

Медведев беше голем фаворит на дуелот против Максим Креси, статус кој го потврди, но по голема борба која траеше три ипол часа. Данил беше доминантен само во првиот сет кој го реализираше со 6-2 за да во наредните два се се решава во тај-брејкот, првиот го доби Русинот со 7-4, додека во другиот со иста мера возврати Американецот.

Ова значеше дека ќе влеземе во четврти сет во кој видовме брејк во 11 гејм за 6-5 за Медведев кој потоа отсервира без грешка за конечна победа и место во четвртфиналето.

Таму ќе се соочи со Канаѓанецот Феликс Оже-Алијасим кој денеска славеше над Марин Чилиќ со 2:6, 7:6 (7), 6:2, 7:6 (4).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни