Поврзете се со нас

Европски првенства

Роналдо и Мбапе расположени за голови, Португалија и Франција обезбедија пласман на ЕП 2024

Објавено

на

Фото: https://www.facebook.com/equipedefrance

Килијан Мбапе постигна два гола, а Франција ја победи Холандија со 1:2 во денешното дерби на квалификациските натпревари за ЕП 2024.

Ѕвездата на ПСЖ постигна по еден гол во двете полувремиња и донесе солидна предност за светскиот вицепшампион, додека Хартман во 83. минута ги постави конечните 1:2.

Кристијано Роналдо беше расположен на дуелот меѓу Португалија и Словачка (3:2), на кој погоди од пенал и од игра, додека првиот погодок за Португалците го постигна Рамос.

Ханко и Лоботка беа стрелци за Словачка, која на крајот не успеа да го изненади фаворитот на гостински терен.

Белгија исто така прими два погодока од Австрија, но славеше на гостувањето со 2:3 за важна квалификациска победа во својата група.

Трите победнички селекции на овие натпревари веќе обезбедија и место на ЕП 2024 кое ќе се одржи во Германија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни