Поврзете се со нас

Франција

Мбапе џентлменски: Признанието му припаѓа и на Бен Једер

Објавено

на

Килијан Мбапе направи џентлменски потег, откако преку социјалните мрежи побара признание за најдобар стрелец да му биде доделено и на Висам Бен Једер од Монако.

Сезоната во Франција е прекината, ПСЖ на Мбапе е прогласен за првак, а францускиот репрезентативец го доби признанието за најдобар стрелец со 18 голови. Исто толку постигна и Бен Једер, но Мбапе добил предност поради фактот што поголем број на голови постигнал  од игра.

Мбапе вечерва побара да ја дели наградата со својот сонародник од редовите на Монако.

– Им благодарам на сите кои ми честитаа за признанието. Сепак мислам дека и Висам го заслужи, исто како што беше направено во Премиер лигата минатата сезона, напишал Мбапе.

Напаѓачот на ПСЖ за пример го зема случајот од сезоната 2018/19, кога во Премиер лигата исто признание добија дури тројца фудбалери (Салах, Сане и Обамејанг).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни