Поврзете се со нас

Светски првенства

Матеус го пронајде виновникот за поразот на Германија: Секогаш го поддржувам, но…..

Објавено

на

Foto:instagram.com/lotharmatthaus10

Лотар Матеус во изминатите неколку години се покажа како ригиден спортски аналитичар кој кажува се што мисли без влакна на јазикот, па во тој стил продолжи и по новиот шок кој го претрпе Германија на едно Светско првенство.

По лошите изданија на мундијалот во Русија, „панцирите“ отворија со пораз и на турнирот во Катар, и тоа откако беа прилично добри во првото полувреме во кое поведоа против Јапонија, а и пропуштија неколку шанси.

Од средината на второто полувреме, Германија влезе во голема играчка криза и тоа резултираше со два гола во мрежата на Нојер, а Матеус смета дека главен виновник за поразот е човекот кој инаку постојано го поддржува.

– Секогаш го поддржувам Ханси Флик, но тој има голема одговорност за поразот. Не сфатив зошто ги извади Милер и Гундоган, играчи кои се најискусни на вакви натпревари. После нивното повлекување, Германија ја загуби контролата, но и дисциплината во редовите.

– Ако играме вака против Шпанија, тогаш да се подготвиме да си одиме дома, сигурно ќе бидеме елиминирани. Притисокот сега е преголем врз играчите и ќе видиме што ќе се случи, – изјави Матеус.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни