Поврзете се со нас

Европски првенства

Мартинез за херојот на „Дојче банк“: Португалија го има најскриеното оружје во европскиот фудбал!

Објавено

на

Foto:twitter.com/selecaoportugal

Кристијано Роналдо се најде во центарот на вниманието поради солзите кои ги ронеше за време на мечот меѓу Португалија и Словенија, но вистинскиот херој на фаворитот беше голманот Диого Коста.

Чуварот на мрежата на Порто беше апсолутен португалски јунак бидејќи го одбрани зицерот на Шешко, но и поради фактот што ги прочита сите тројца словенечки изведувачи во пенал рулетот.

Коста испиша историја со трите одбрани на Европските првенства и со златни букви го запиша своето име во фудбалските читанки, бидејќи стана првиот голман кој не примил ниту еден гол во регуларното време, продолжението или во пенал рулетот.

По натпреварот и пласманот во четвртфиналето, 24-годишниот голман добива безброј пофалби, а една голема пристигна и од селекторот Роберто Мартинез.

– Тајното оружје на Порртугалија е Диого Коста. Тој е најскриеното оружје во европскиот фудбал. Овојпат истапи на сосема поинакво ниво, беше неверојатен во ситуацијата еден на еден со Шешко, а потоа беше доволно фокусиран за да запише три одбрани едноподруго. Мора да бидеме горди на тоа што го направи за нас, – изјави Мартинез.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни