Поврзете се со нас

Свет

Мартинез се погрижи за нова аргентинска фудбалска историја на натпреварот со Парагвај (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/AFASeleccionEN

Емилијано Мартинез беше светецот чувар на Аргентина во големото финале на Светското првенство и со лудата одбрана спречи победа на Франција во 120-та минута, а потоа сите знаеме дека „гаучосите“ стигнаа до толку посакуваната титула.

Десет месеци подоцна, голманот на Астон Вила не знае што значи да се прими гол на натпревар кој го игра за својата репрезентација, па откако ја сочува својата мрежа и против Парагвај, постави историски рекорд во репрезентацијата.

Мартинез нема примено гол 622 минути и тоа е апсолутен рекорд во Аргентина, што само говори дека светскиот првак продолжува со извонредни изданија во одбрана и по крајот на мундијалот во Катар.

Еми последниот гол го прими во големото финале од Килијан Мбапе, а на следните седум меча ниту еднаш не ја вадеше топката од сопствената мрежа.

Аргентинскиот чувар на мрежата ги бранеше сите натпревари против Панама, Курасао, Австралија, Индонезија, Еквадор, Боливија и Парагвај, па оваа низа направи да влезе во историјата на својата земја.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни