Поврзете се со нас

Европски првенства

Мартинез: Роналдо ги инфицира играчите во мојот тим!

Објавено

на

Foto:twitter.com/selecaoportugal

Португалија издоминира во групата Ј и оствари 10 победи на исто толку натпревари, што значи дека Роберто Мартинез на перфектен начин го отвори својот прв циклус како селектор на оваа селекција.

Мартинез ја презема Португалија по крајот на Светското првенство во Катар и пристигна со цел да го „гасне огнот“ во репрезентацијата, но не самошто го направи тоа, туку му успеа да ја врати во вистнско светло и најголемата ѕвеза во тимот.

Кристијано Роналдо имаше разочарувачки настап на мундијалот и беше и резерва, но со Мартинез повторно му се врати насмевката на лицето и како капитен и лидер го предводеше тимот до нов пласман на Европско првенство.

– Тешко е да се објасни како играч кој има 38 години и кој има повеќе настапи од било кој во историјата, се уште има глад како на 18-годишно момче.

– Тоа е најголемата сила на Роналдо, тој го инфицира мојот тим, ги инфицира сите во соблекувалната со победничкиот пристап. Тој е играч кој секогаш е на своето место, секогаш сака да постигнува голови, но и дисциплината му е на највисоко ниво. Тој е пример за сите во тимот и неверојатно е што имаме играч со такво искуство во репрезентацијата, – изјави Мартинез.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни