Поврзете се со нас

Светски првенства

Мартин се најде во одбрано друштво: Томовски ја има една од најдобрите одбрани на СП (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Една од посветлите точки во македонската репрезентација на Светското првенство во Египет дефинитивно е голманот Мартин Томовски.

Томовски е замена за првиот голман Никола Митревски, но кога и да добие шанса тој е максимално подготвен, полн со енергија без разлика дали се работи само за пенал или пак во ситуација кога победникот е решен.

Некогашнииот голман на Металург имаше неколку квалитетни интевенции на мундијалот, а една од нив се најде во Топ 10 изборот на ИХФ на најдобрите по првата фаза на шампионатот. Одбранетиот пенал против Чиле во моментите кога се кршеше резултатот најде свое место и тоа на петтата позиција на листата.

Ова се најтрактивните голмански мајстории од првата рунда на шампионатот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни