Поврзете се со нас

Мото ГП

Маркез морал на нова операција, ќе ја пропушти и трката во Брно

Објавено

на

Марк Маркез го форсираше своето враќање во Мото ГП шампионатот, но сега ќе мора да оди на уште еден оперативен зафат.

Актуелниот шампион малерозно ја започна сезоната откако ја повреди раката при пад уште на првата трка, а по операцијата реши да се обиде да вози на втората етапа во Херез.

Но, Маркез не само што се откажа поради болки од вториот гран-при викенд, туку снимките покажале дека дошло до напукнување на металната плочка, па тој проблем барал нова хируршка интервенција.

Ова и дефинитивно значи дека возачот на Репсол Хонда ќе ја пропушти и трката во Брно следниот викенд, а дури потоа ќе се надева дека ќе се рехабилитира навреме за следните настапи.

Денеска Маркез бил опериран и барем 48 часа ќе остане во болница, по што ќе започне со повторна рехабилитација.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни