Поврзете се со нас

АТП

Мари разочаран што нема да игра на Аустралијан Опен

Објавено

на

blank

Енди Мари до последен момент се надеваше дека ќе може да биде подготвен за настап на Аустралијан Опен, но денеска тој официјално потврди дека сепак нема да патува во Мелбурн.

Британскиот тенисер се зарази со коронавирусот во периодот кога требаше да отпатува во Австралија, а сега кога излезе од изолација, вели дека е тешко да се најде соодветен лет од тие предвидени од организаторот, а проблем е и фактот што потоа би го очекувал полесен или потежок вид на карантин.

– Се обидовме да најдеме решение со организаторите за некаков карантин во кој ќе може да се тренира, но не успеавме.

– Навистина сум разочаран што нема да играм на Аустралијан Опен, тоа е турнир и држава кои многу ги сакам, – изјавил Мари.

Мари одигра само седум мечеви во 2020 година, а поради слабиот ранкинг, доби покана од организаторот, која сега ќе му припадне на друг тенисер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни