Поврзете се со нас

АТП

Мари неизвесен за Аустралијан Опен поради позитивен тест на коронавирусот

Објавено

на

blank

Енди Мари треба да настапи на Аустралијан Опен по покана на организаторот, но сега е неизвесно дали Британецот ќе може да се појави на терените во Мелбурн.

Причина е позитивен тест на ковид-19 на Мари, за кој јавноста дозна денеска, а доаѓа во пресрет на планираното патување во Австралија.

Мари сега е во изолација во Лондон, вели дека се чувствува добро и очекува да може навреме да ги исполни условите за да учествува на турнирот.

Тенисерите мора да отпатуваат во Мелбурн со еден од 15 чартер летови организирани од самиот грен-слем турнир, а потоа ќе треба да имаат неколку негативни тестови во текот на 14 денови во кои ќе бидат во карантин.

Првиот грен-слем сезонава ќе започне во поинаков термин од вообичаеното поради коронавирусот, а првите мечеви ќе се играат на 8. февруари.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни