Поврзете се со нас

Свет

Мане се откажува од трката за „Златната топка“: Треба да има само еден победник

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBayern

Садио Мане е еден од фудбалерите кои ќе влезат во потесен круг за освојување на „Златната топка“ поради импресивната сезона која ја имаше, но и самиот е свесен дека оваа година треба да има само еден победник.

Новата ѕвезда на Баерн Минхен одговори позитивни на критиките и постигна голови на последните два натпревари за германскиот првак, но по вчерашниот тримф над Плзен во Лигата на шампионите, дал коментар и за најпрестижното признание кое го доделува „Франс Фудбал“.

– Ќе бидам најискрен и ќе кажам дека Бензема ја заслужува „Златната топка“ повеќе од било кој друг. Тој е убедливо најдобар за оваа година.

– Неговата сезона со Реал Мадрид беше спектакуларна, на крајот ја освоија и титулата во Лигата на шампионите, а беше успешен и во домашното првенство.

– Да, јас станав шампион на Афика и тоа беше најголемата радост за мене, но потенцирам дека Карим ја заслужува „Златната топка“ повеќе од мене, тука не треба да има дилеми, – вели Мане.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни