Поврзете се со нас

Светски првенства

Манчини: Не ми се допаѓа новиот формат на СП

Објавено

на

Селекторот на италијанската репрезентација, Роберто Манчини е против направената промена, новиот формат кој ќе го видиме на Светското првенство кое во 2026 година ќе се одржи во Канада, Мексико и Соединетите Американски Држави.

На овој мундијал за прв пат ќе учествуваат дури 48 селекции кои ќе бидат поделени во 12 групи со по четири репрезентации. Пласман во наредната фаза ќе обезбедат двете првопласирани екипи од секоја група, плус осумте најдобро третопласирани репрезентации.

-Не ми се допаѓа новиот формат на Светското првенство. Верувам дека треба да играме помалку натпревари, не повеќе. Играчите немаат одмор и натпреварите ќе бидат уморн, -порача Роберто.

На СП во 2026 година ќе се одиграа 104 натпревари.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни