Поврзете се со нас

Англија

Манчестер Јунајтед на готовс, Лапорта најави продажба на Де Јонг: Приоритет ни е финансиската ситуација

Објавено

на

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта повторно е актуелен во јавноста со неговите последни изјави поврзани со трансфер случувањата во клубот.

Во последно доста се шпекулира дека, Френки Де Јонг би можел да си замине од клубот и да се пресели во Манчестер Јунајтед каде тренер ќе биде неговиот поранешен учител од Ајакс и човекот кој му даде можност да дебитира во најелитниот еворпски фудбал.

Наводно Де Јонг сакал да остане во Барселона, а истото го сакал и Чави Ернандез, но фудбалерот би можел да биде „жртва“ на штедачката политика на челниците на клубот кои мора да се грижат за финансиската состојба која не е во завидно ниво.

Тоа го најави и Лапорта кој истакна дека во моментов тоа им е приоритет и дека ако мора, ќе ги продаваат и најдобрите играчи.

– Не знам дали ќе треба да ги продаваме важните играчи. Ако комплетираме некои договори, можеби тоа нема да биде потребно, но приоритет ни е нашата финансиска ситуација. Го правиме најдоброто за клубот, -изјави Лапорта кој отфрли да даде конкретен одговор дали Де Јонг ќе биде задржан по секоја цена.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни