Поврзете се со нас

Боречки спортови

Македонските кикбоксери освоија 16 златни медали на Балканското првенство

Објавено

на

Македонската кикбокс репрезентација имаше успешен настап на Балканското првенство во Краљево и се враќа со дури 61 медал од овој квалитетен турнир.

Најдобрите балкански кикбоксери од седум земји се натпреваруваа во дисциплината к1, лоу кик и кик лајт, а нашите претставници на крајот имаа најголем број медали од сите учесници.

Македонија освои 16 златни, 26, сребрени и 19 бронзени медали, а домаќинот Србија беше подобро пласирана поради фактот што на крајот имаше 28 златни медали.

Успешниот викенд во Краљево беше надополнет со изборот на Дејан Митровски-Урко за нов претседател на Балканската ВАКО федерација.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни