Поврзете се со нас

Карате

Македонските каратисти освоија два златни медали на Универзијадата во Полска

Објавено

на

Македонската универзитетска карате репрезентација денеска успеа да го освои златниот медал во најтешката дисциплина борби мажи екипно, а успехот беше надополнет и со златен медал на Давид Петков во поединечна конкуренција.

Македонија освои прв златен медал на една европска Универзијада во екипна конкуренција, а успехот го постигнаа со четири победи следните репрезентативци: Петар Заборски, Петар Спасеновски, Давид Петков, Глигор Петков и Димитар Илиевски.

Во Финалната борба нашиот тим беше поуспешен од Украина и ја совлада со резултат 3-1.

– Постигнавме голем резултат, за прв пат на една европска универзијада Македонските карате спортисти во екипна конкуренција се на највисокиот пиедистал. Задоволството е огромно во целиот тим. Екипниот медал е секако најтежок за освојување и затоа сите многу сме среќни.

– Успехот за сите нас е поголем бидејќи репрезентативецот Давид Петков успеа и во поединечна конкуренција во тежинската категорија -67 кг да освои златен медал и заедно со бронзата на Ангела Мојсовска во категоријата – 68 кг, не прави да бидеме многу горди. Вкупниот биланс на освоени медали од оваа универзијада за Македонија се 2 (две) златни медали и 1 (еден) бронзен медал, – изјави Бошко Заборски, селекторот на репрезентацијата на Македонија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни