Поврзете се со нас

Репрезентација

Македонската футсал репрезентација ги доби ривалите за квалификациите за ЕП

Објавено

на

Денеска беше извршена ждрепка за квалификациите за УЕФА футсал ЕУРО 2026.

Вкупно 40 репрезентации ќе се борат за пласман на натпреварувањето. Селекциите учесници во извлекувањето беа поделени во 10 групи со четири репрезентативни селекции.

Македонија се најде во групата 7 заедно со Португалија, Холандија и Андора.

Квалификациските натпревари за футсал настанот на ЕП 2026 ќе се играат од декември 2024 до април 2025 година.

Летонија и Литванија како организатори на ЕП 2026 обезбедија по едно место автоматски, додека десетте победници на групите ќе се квалификуваат за овој настан, а осумте втори во групата ќе играат во плеј-оф.

Квалификациските натпревари започнуваат на 9 декември 2024 година и завршуваат во април 2025 година.

Европското првенство во футсал во Летонија и Литванија започнува на 18 јануари, а завршува на 8 февруари 2026 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни