Поврзете се со нас

Дејвис куп

Македонската Дејвис Куп селекција победи за крај и остана во третата група

Објавено

на

Македонската Дејвис Куп репрезентација обезбеди опстанок во третата Дејвис Куп група, откако напорните неколку дена ги заврши со триумф над Лихтенштајн.

Македонските тенисери славеа победа во првите два меча против противниците од Лихтенштајн, што всушност беше втора победа на турнирот кој се одржуваше во Улцињ, Црна Гора.

Берк Бугариќ со 2:0 во сетови го совлада Ерик Пепард со преубедливи 6:2 и 6:0, а третиот меч ќе биде чиста рутина откако Обрад Марковски го надигра Андреј Спасоевиќ со 6:0 и 6:2.

Со оваа победа, која е втора на настапите во Црна Гора, Македонја обезбеди опастанок во третата по ранг група во Дејвис Купот.

Покрај победата над Лихтенштајн, македонските тенисери славеа и над Црна Гора, додека беа поразени од Луксембург и Молдавија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни