Поврзете се со нас

Македонија

Македонија не победи на дебито на новиот тренер, Шкендија го доби дербито во Тетово

Објавено

на

Македонија Ѓорче Петров го претстави Бајрами за нов тренер на почетокот на неделата, но ниту новиот стручњак не успеа да предизвика позитивен шок врз тимот, кој и денеска не победи во Првата македонска фудбалска лига.

Иако работите изгледаа добро на теренот по голот на Младеновски на 22 минути до крајот, домаќините од Ѓорче Петров не успеаја да ја одбранат предноста, па Струга израмни на 1:1 со голот на Цветановски и видовме поделба на бодовите на натпреварот кој се одигра во македонската престолнина.

Истиот резултат беше активен и на вториот меч во главниот град меѓу Скопје и Тиквеш, но Јашаровски со гол во судиското надополнување направи разлика и донесе победа од 2:1. Истиот играч го постигна и првиот гол на мечот, а израмнувањето беше дело на Коцев.

Во дербито во Тетово, Шкендија на домашен терен го победи Работнички со 2:0, постигнувајќи по еден гол во двете полувремиња. Елези го отвори резултатот во 10-та минута, а Рамадани стрелаше за 2:0 во 65-та минута.

На останатите два меча, видовме две гостински победи, бидејќи Брегалница славеше кај Пелистер со 0:3, а Академија Пандев го совлада Борец со 1:2.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни