Поврзете се со нас

Одбојка

Македонија ќе организира квалификациски турнир за ЕП 2021

Објавено

на

blank

Македонската одбојкарска репрезентација на почетокот на наредната година ќе ги одработи квалификациите за пласман на Европското првенство во 2021 година.

Имено првичниот план беше „секој со секого, дома и на гости”, но пандемијата со коронавирусот ги промени работите и Европската одбојкарска федерација (ЦЕВ) одлучи да го смени форматот и да се одиграа два квалифициски турнири со тоа што ние ќе бидеме домаќините на едниот од нив.

Првиот ќе се одигра во Данска од 7-10, а вториот кај нас од 14-17 јануари.

Да посетиме наши противници во групата освен Данска се и селекциите на Турција и Босна и Херцеговина. Пласман на шампионатот ќе обезбедат првопласираните селекции, како и најдобрите пет второпласирани од седумте квалификациски групи.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни