Поврзете се со нас

Репрезентација

Македонија ја задржа својата позиција на ФИФА листата, Аргентина не дојде до врвот и покрај мундијалската титула

Објавено

на

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја објави најновата ранг листа на која нема промени кога е во прашање македонската репрезентација.

„Црвено-жолтите“ со вкупно 1355 поени сме на 65 позиција што значи сме за три места покуси кога е во прашање нашиот најдобар ранкинг во оваа календарска година и тоа во март кога бевме 62 фудбалска сила.

Кога се во прашање пак најдобрите, Аргентина не го зазема првото место и покрај триумфот на Светското првенство во Катар. „Гаучосите“ се втори и тоа зад нивниот најголем, најлут ривал Бразилците.

Во првата десетка се уште Франција, Белгија, Англија, Холандија, Хрватска, Италија, Португалија и Шпанија. Најпријатното изненадување во Катар, селекцијата на Мароко е на 11 место.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни