Поврзете се со нас

Репрезентација

Македонија ја доби битката со Јужна Кореја за победнички крај на СП

Објавено

на

Македонската ракометна репрезентација издвојува победа над Јужна Кореја со 36-33 во последниот меч за нас на 28. Светско првенство на кое домаќини се Полска и Шведска.

„Црвено-жолтите“ и на завршниот натпревар на Мундијалот покажаа добри и лоши работи, имаа позитивни и негативни минути, меѓутоа тоа што е најважно е дојдовме до ново славје во таканаречениот „Президент Куп“ со кој го освоивме 27 место на овој собир на најквалитетните светски селекции.

Во првиот дел водевме и со шест разлика, ама потоа дојде до пад при кој азиската селекција ја стопи негативата, поточно ние на пауза заминавме само со предност од еден гол (20-19). Во второто полувеме имаше моменти и кога Јужна Кореја водеше со по еден разлика со тоа што ние потоа соодветно реагиравме, одговоравме за да потоа пресуди нашиот квалитет за триумф, победнички крај на СП.

Кузмановски со 8 голови беше наш најефикасен играч, голманот Томовски имаше 14 одбрани.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни