Поврзете се со нас

Свет

Македонецот блеска: Вашингтон победи, Јакимовски повторно играч на натпреварот (ВИДЕО)

Објавено

на

Македонскиот репрезентативец, Андреј Јакимовски продолжува со одличните партии за Вашингтон Стејт Универзитетот во НЦАА лигата.

Вашингтон славеше над Јута со 71:54, а најзаслужен за триумфот беше Македонецот кој вторпат во низа беше прогласен за играч на натпреварот. Андреј беше во стартната петорка и за 30 минути на паркетот даде 15 поени, собра 8 скока, украде 2 топки и забележа 1 блокада.

Добра поддршка имаше и од Робертс кој исто уфрли 15 кошеви, додека на спротивната страна единствен двоцифрен беше Стефановиќ со 11 поени.

Само да потсетиме нашиот млад кошаркар беше број еден и на средбата против Калифорнија со што може да се заклучи дека во својата втора година меѓу „Кугарс“ се трансформира во вистински лидер на тимот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни