Поврзете се со нас

Свет

Македонецот без конкуренција: Митревски е прогласен за најдобар голман во Португалија

Објавено

на

Македонскиот репрезентативец, Никола Митревски е прогласен за најдобар голман во Португалија за 2021 година.

Битолчанецот кој воедно го чува голот на Порто беше во најтесниот круг заедно со Сергеј Ернандес и Густаво Капдевил од Бенфика и Мануел Гашпар од Спортинг, но тој едноставно ја прегази конкуренцијата и доказ за тоа се добиените гласови.

Мирчевски ја заврши трката со 1768 од вкупно 3387, односно тој сам собра повеќе гласови од тројцата против кандидати.

Порто доминираше во Португалија во минатата година, а еден од асовите кој одигра голема улога беше Митревски кој сосема заслужено го доби ова признание за голман број еден во најсилната ракометна лига на оваа држава.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни